eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrzetargiPrzetargi Kraków › Opracowanie dokumentu pt.: "Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków" wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.



Ogłoszenie z dnia 2023-06-29


Powiązane ogłoszenia:

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Opracowanie dokumentu pt.: „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków” wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Gmina Miejska Kraków - Urząd Miasta Krakowa

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 351554353

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Plac Wszystkich Świętych 3-4

1.5.2.) Miejscowość: Kraków

1.5.3.) Kod pocztowy: 31-004

1.5.4.) Województwo: małopolskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL213 - Miasto Kraków

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: info@um.krakow.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: https://www.bip.krakow.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-9b1b858e-bd87-11ed-8261-62cbbe4d0ca4

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Ogólne usługi publiczne

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Opracowanie dokumentu pt.: „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków” wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-9b1b858e-bd87-11ed-8261-62cbbe4d0ca4

2.5.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00282167

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2023-06-29

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Nie

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2023/BZP 00133269

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: OR-10.271.83.2022

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 406504,07 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentu pt.: „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków” wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera wzór umowy wraz z załącznikami, stanowiący załącznik nr 8 do SWZ.

4.5.3.) Główny kod CPV: 90700000-4 - Usługi środowiska naturalnego

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

90711400-8 - Usługi oceny oddziaływań na środowisko innych niż powodowanych przez branżę budowlaną

71241000-9 - Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.) Podstawa prawna unieważnienia postępowania: art. 255 pkt 6 ustawy

5.2.1.) Przyczyna unieważnienia postępowania:

Termin wykonania zamówienia został wskazany w SWZ i załącznikach do niej. Sposób i termin wykonania umowy został też szczegółowo opisany w § 2 wzoru umowy. Zamawiający dokonał analizy ww. szczegółowych terminów wykonania zamówienia w kontekście etapu, na którym znajduje się procedura udzielenia zamówienia i ocenił zasadność jego dalszego procedowania.
Zamawiający, zliczając czas na realizację przedmiotu umowy, wziął przy tym pod uwagę najpierw następujące dane wskazane w § 2 wzoru umowy:
- § 2 ust. 2 pkt 1 – pkt 4 lit. a wzoru umowy – zsumowany czas realizacji tego zakresu przedmiotu zamówienia (bez ust. 2 pkt 4 lit. b) to 57 tygodni;
- § 2 ust. 3 wzoru umowy – zsumowany czas na odbiór całości przedmiotu zamówienia to 15 tygodni (Zamawiający przy tym przyjął, że każde 5 dni roboczych wskazane w tym zapisie to 1 tydzień i nie uwzględniał szczegółowych wyliczeń obejmujących dni świąteczne, co zapewne zwiększyło by ww. liczbę o co najmniej jeden tydzień).
Już tylko te wyliczenia dają 72 tygodnie. Oznacza to, że umowa – która miałaby trwać choćby tylko 72 tygodnie – musiałby zostać zawarta już 17 lipca 2023 r., aby tylko te terminy dochować. Tymczasem powyższe wyliczenie nie uwzględnia czasu niezbędnego na realizację zakresu przedmiotu zamówienia określonego w § 2 ust. 2 pkt 4 lit. b wzoru umowy, który wymagałby co najmniej dodatkowych pięciu tygodni.

SEKCJA IX INFORMACJE DODATKOWE

c.d. uzasadnienia unieważnienia postępowania
Wyliczenie to potwierdza, że nie jest już możliwy do zachowania termin końcowy realizacji przedmiotu zamówienia, określony w § 2 ust. 1 wzoru umowy: „umowa będzie realizowana od dnia jej zawarcia do dnia uchwalenia Planu przez Radę Miasta Krakowa, ale nie dłużej niż do dnia 2 grudnia 2024 r.”
Zamawiający zwraca także uwagę, że obecnie – na realizację kolejnych czynności w postępowaniu (rozpoczynając liczenie terminów od dnia wezwania kolejnego Wykonawcy do złożenia podmiotowych środków dowodowych, a kończąc na dniu, w którym można by zawrzeć umowę) – konieczne było jeszcze co najmniej 10 do 20 dni. Dodatkowo powyższe wyliczenie terminów dokonane jest przy założeniu, że kolejny wzywany Wykonawca odpowiadałby na wezwania Zamawiającego bez zbędnej zwłoki, wykazałby spełnianie warunków udziału w postępowaniu i niepodleganie wykluczeniu, a nadto, że nie wpłynęłoby żadne odwołanie w postępowaniu.
Podsumowując należy wskazać, że aktualny etap procedury, związany z badaniem podmiotowych środków dowodowych w niniejszym postępowaniu, znacząco się przedłużył. Opracowania, wskazywane przez kolejnych (uznanych za najwyżej ocenionych) Wykonawców, nie potwierdzały bowiem spełniania warunków udziału w postępowaniu. Powodowało to konieczność dokonywania wezwań do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych. Nadto, co istotne i kluczowe, wymuszało to na Zamawiającym każdorazowo powrót do oceny przeprowadzonej w ramach kryterium oceny ofert. To z kolei wpływało na ranking Wykonawców ulegający każdorazowo zmianie. Wykonawcy bowiem wskazywali takie same opracowania w kryteriach oceny ofert i jako podmiotowe środki dowodowe, a dopiero etap oceny warunków udziału w postępowaniu czynił jasnym ustalenie, że nie spełniali oni wymagań wynikających z kryteriów oceny ofert (nie dopuszczono bowiem aktualizacji opracowań).
Podkreślić przy tym należy, że warunki udziału określone w postępowaniu, zarówno dotyczące posiadania zdolności technicznej – wiedzy i doświadczenia (o których mowa w pkt 5.1.1. SWZ), jak i posiadania zdolności zawodowej – dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia (o których mowa w pkt 5.1.2. SWZ), wskazują konkretny katalog opracowań, którymi Wykonawca mógł posłużyć się dla wykazania ich spełnienia. Zamawiający nie dopuścił zatem – ani w warunkach udziału w postępowaniu, ani w kryterium oceny ofert – możliwości posługiwania się aktualizacjami ww. opracowań, dla wykazania czy to spełniania warunków udziału w postępowaniu, czy to dla wykazania prawa do uzyskania dodatkowych punktów we właściwym kryterium oceny ofert.
Zamawiający, na obecnym etapie procedury, zmuszony byłby - w konsekwencji dotychczasowych działań Wykonawców – do dokonania kolejnej weryfikacji oceny ofert, ponownej zmiany punktacji przyznanej w kryteriach oceny tych ofert i wezwania kolejnego Wykonawcy do złożenia podmiotowych środków dowodowych.
W tych okolicznościach Zamawiający stwierdził, że dalsze procedowanie postępowania nie jest możliwe (jest bezcelowe). Już na tym etapie jasnym jest, że nie istnieje możliwości zawarcia umowy i wykonania zamówienia w założonych w postępowaniu terminach, wskazanych w SWZ i załącznikach do niej. Zaistniała zatem wada postępowania – tj. ryzyko graniczące z pewnością zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe – niemożliwa do usunięcia na tym etapie procedury, uniemożliwiająca zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Podziel się

Poleć ten przetarg znajomemu poleć

Wydrukuj przetarg drukuj

Dodaj ten przetarg do obserwowanych obserwuj








Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.


Jeśli chcesz dodać ogłoszenie do serwisu, zapoznaj się z naszą ofertą:

chcę zamieszczać ogłoszenia

Dodaj swoje pytanie

Najnowsze orzeczenia

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.