eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrzetargiPrzetargi Włocławek › Rekonstrukcja i konserwacja zabytkowej młocarni do ekspozycji w skansenie w Kłóbce.



Ogłoszenie z dnia 2024-04-18


Powiązane ogłoszenia:

Ogłoszenie o wyniku postępowania
Usługi
Rekonstrukcja i konserwacja zabytkowej młocarni do ekspozycji w skansenie w Kłóbce.

SEKCJA I - ZAMAWIAJĄCY

1.1.) Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.) Nazwa zamawiającego: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

1.3.) Oddział zamawiającego: MZKiD

1.4) Krajowy Numer Identyfikacyjny: REGON 000282056

1.5) Adres zamawiającego

1.5.1.) Ulica: Słowackiego 1a

1.5.2.) Miejscowość: Włocławek

1.5.3.) Kod pocztowy: 87-800

1.5.4.) Województwo: kujawsko-pomorskie

1.5.5.) Kraj: Polska

1.5.6.) Lokalizacja NUTS 3: PL619 - Włocławski

1.5.9.) Adres poczty elektronicznej: sekretariat@muzeum.wloclawek.pl

1.5.10.) Adres strony internetowej zamawiającego: www.muzeum.wloclawek.pl

1.6.) Adres strony internetowej prowadzonego postępowania:

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-b7dedf88-d7d0-11ee-8305-7e4937eb936d

1.7.) Rodzaj zamawiającego: Zamawiający publiczny - osoba prawna, o której mowa w art. 4 pkt 3 ustawy (podmiot prawa publicznego)

1.8.) Przedmiot działalności zamawiającego: Rekreacja, kultura i religia

SEKCJA II – INFORMACJE PODSTAWOWE

2.1.) Ogłoszenie dotyczy:

Zamówienia publicznego

2.2.) Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług: Nie

2.3.) Nazwa zamówienia albo umowy ramowej:

Rekonstrukcja i konserwacja zabytkowej młocarni do ekspozycji w skansenie w Kłóbce.

2.4.) Identyfikator postępowania: ocds-148610-b7dedf88-d7d0-11ee-8305-7e4937eb936d

2.5.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00290958

2.6.) Wersja ogłoszenia: 01

2.7.) Data ogłoszenia: 2024-04-18

2.8.) Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań: Tak

2.9.) Numer planu postępowań w BZP: 2024/BZP 00072239/01/P

2.10.) Identyfikator pozycji planu postępowań:

1.3.1 Rekonstrukcja i konserwacja zabytkowej młocarni do ekspozycji w skansenie w Kłóbce

2.11.) Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: Nie

2.13.) Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy: Tak

2.14.) Numer ogłoszenia: 2024/BZP 00229396

SEKCJA III – TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA LUB ZAWARCIA UMOWY RAMOWEJ

3.1.) Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

SEKCJA IV – PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

4.1.) Numer referencyjny: MZKiD-AG.216.1/24

4.2.) Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania: Nie

4.3.) Wartość zamówienia: 200000,00 PLN

4.4.) Rodzaj zamówienia: Usługi

4.5.1.) Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest rekonstrukcja i konserwacja unikatowej młocarni wąskomłotnej, wpisanej do inwentarza zabytków Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pod nr MK-E 7667/24691. Młocarnia została zakupiona przez muzeum w 1989 r. i od tego czasu przechowywana jest na terenie skansenu w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.
Wyciąg z inwentarza wraz z oceną stanu zachowania obiektu:
MŁOCARNIA z pocz. XX w.
dł. 530 cm, szer. 213 cm, wys. 270 cm
nr inw. MK-E 7667/24691
Elementy konstrukcyjne wykonane z dębiny, deskowanie z drewna sosnowego. Prowadnice do sit wykonane z drewna akacjowego. Wnętrze obudowanej deskami skrzyni, posadowionej na metalowym podwoziu z czterema żelaznymi kołami, mieści zespół urządzeń. Oryginalnie, zarówno na metalu jak i drewnie leżała warstwa kolorowej farby, która oprócz walorów estetycznych miała za zadanie zabezpieczenie powierzchni ww. materiałów.
W momencie nabycia w 1989 r. młocarnia nie była sprawna, posiadała liczne zniszczenia, nie poddawano jej też konserwacji. Wprawdzie w 2009 r. obiekt wraz z innymi maszynami umieszczony został pod zadaszoną otwartą wiatą, ale wciąż narażony był na zmienne warunki atmosferyczne, czyli skoki temperatury i wilgotności. Przez lata następowała degradacja drewna oraz postępował proces utleniania metalu, co skutkowało poważnymi zniszczeniami występującymi głównie w górnej partii maszyny. Tam też nastąpił zawał drewnianych elementów konstrukcji.
Młocarnia została wyprodukowana na pocz. XX w. Zabytek najbardziej przypomina młocarnię przedstawioną w katalogu firmy Heinrich Lanz z Mannheim (Niemcy), wydanym w 1912 r. Jednak pomimo znacznego podobieństwa do tego modelu, młocarnia różni się kilkoma cechami, które nie pozwalają jednoznacznie uznać ją za katalogową. Są to: inny sposób odeskowania części obudowy, lokalizacja osi mechanizmu, odwrotne mocowanie mechanizmu regulacyjnego walca sortującego, liczba kanałów wysypowych do worków, inne umieszczenie elewatora, budowa bębna młócącego, nieoryginalne koła, obecność hamulców na tylnych kołach. Wszystkie te różnice wynikają z naturalnego procesu zużycia fabrycznych elementów i konieczności ich wymiany na inne, ich obecność jest zatem poniekąd naturalna w urządzeniu o kilkudziesięcioletnim użytkowaniu. Jednym z elementów, który pozwala na identyfikację producenta, jest koło pasowe mechanizmu regulacyjnego walca sortującego sygnowane Vereinigte Maschinenfabriken Gumbinnen A.G. (Prusy Wschodnie).
Młocarnia jest maszyną łączącą w sobie kilka funkcji – oddzielanie ziarna od kłosów, oczyszczanie go z plew i sortowanie, a także wytrząsanie pozostałej słomy. Pierwotnie napędzana była lokomobilą, a od lat 60. XX w. silnikiem elektrycznym. Młocarnie wąskomłotne należą do największych maszyn spośród produkowanych ówcześnie na potrzeby rolnictwa. Wynika to z wielości urządzeń składowych, jakie mieszczą się w jej wnętrzu (młocarnia, młynek, wytrząsacze, walce sortujące, elewator).
Przedmiotem zadania jest kompleksowa konserwacja młocarni, która zahamuje postępującą korozję metalu, destrukcję drewna, a uzupełnienia i rekonstrukcje przywrócą jej pierwotny wygląd oraz funkcję. Młocarnia jest wyrobem fabrycznym, cechuje się właściwymi proporcjami, swoistą elegancją wyrażającą się zdobnictwem elementów metalu oraz subtelną kolorystyką. Konserwacja ma na celu podkreślenie tych walorów, wydobywając pozostałości farb i przybliżając wygląd do oryginalnego. Istotnym elementem zadania jest usprawnienie istniejących mechanizmów urządzenia i przywrócenie mu funkcji użytkowych tak aby zabytek mógł służyć celom poznawczym i edukacyjnym.

PROGRAM PRAC KONSERWATORSKICH MŁOCARNI
1. Konserwacja młocarni odbywać się będzie pod nadzorem konserwatorskim mgr Barbary Adamczyk (dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki MZKiD). Wykonawca konserwacji maszyny jest zobowiązany do konsultowania z wyżej wymienioną osobą wszystkich etapów prac, stosowanych środków, metod konserwacji oraz rekonstrukcji zgodnie z dostępną dokumentacją archiwalną.
2. Użyte materiały konserwatorskie powinny mieć atest przydatności do konserwacji zabytków i powinny być zatwierdzone przez konserwatora pełniącego nadzór nad konserwacją młocarni.
3. Drewno zastosowane do rekonstrukcji maszyny musi być tego samego gatunku co użyte pierwotnie, wysezonowane oraz zabezpieczone bezbarwnym preparatem impregnującym.
4. Podczas prac konserwatorskich należy wykazać szczególną troskę o zachowanie maksimum substancji zabytkowej młocarni.
5. Punkt wyjścia do ustalenia właściwego i ostatecznego wyglądu kolorystycznego maszyny stanowią odkrywki warstw malarskich występujących na różnych elementach młocarni.
6. Elementy mechaniczne po konserwacji muszą być sprawne technicznie i przygotowane do użytku.
7. Młocarnia musi być poddana pełnej konserwacji technicznej i estetyczno-plastycznej w następującym zakresie:
1) oczyszczenie z brudu i kurzu (mechanicznie i chemicznie);
2) demontaż obiektów na poszczególne części konstrukcyjne;
3) usunięcie wtórnych nawarstwień malarskich na drewnie nadwozia i podwozia oraz powłok lakierniczych na wszystkich elementach metalowych
a) mechanicznie – piaskowanie materiałem ściernym o odpowiedniej granulacji nie niszczącej po-wierzchni metalu;
b) ręcznie – oczyszczenie wszystkich pozostałych trudno dostępnych dla maszyny czyszczącej elementów młocarni;
c) chemicznie - zabezpieczenie oczyszczonych elementów antykorozyjne (położenie warstwy farby antykorozyjnej metodą natryskową oraz laserunkowej powłoki farby również antykorozyjnej w kolorze po wykonaniu odkrywek, które wskażą oryginalną barwę);
4) dezynsekcja i dezynfekcja drewna zabytkowego preparatem bezbarwnym;
5) zabezpieczenie drewna zabytkowego i nowego poprzez impregnację odpowiednimi preparatami;
6) konserwacja i rekonstrukcja wszystkich elementów metalowych (naprawa lub wymiana uszkodzonych części mechanizmów oraz podwozia);
7) odtworzenie drewnianej konstrukcji nośnej maszyny z maksymalnym użyciem dobrze zachowanych oryginalnych fragmentów;
8) rekonstrukcja drewnianej zabudowy maszyny (odeskowania) z wykorzystaniem dobrze zachowanych oryginalnych fragmentów;
9) zrekonstruowanie brakujących elementów młocarni zgodnie z historycznymi wzorcami i zachowanymi elementami (m.in. klapy poszerzające stół młocarni, klapy przykrywające walec sortujący, siatki osłonowe).
10) położenie warstw malarskich laserunkowych, zgodnych z oryginalną kolorystyką, na zaimpregnowanych uprzednio elementach drewnianych;
11) położenie farby antykorozyjnej na wypiaskowanych i wyczyszczonych elementach metalowych oraz ostatniej powłoki w kolorze zgodnym z oryginalną kolorystyką;
12) montaż wielostopniowy, zaczynając od wewnętrznych urządzeń i sprawdzaniu ich działania, kończąc na posadowieniu całości na podwoziu.
8. Transport młocarni
Transport będzie wymagał częściowego rozebrania maszyny na miejscu jej przechowywania. W dalszej kolejności przewiezienia młocarni (podwozia oraz poszczególnych części maszyny) przez Wykonawcę do własnej pracowni konserwatorskiej. Po wykonaniu konserwacji nastąpi retransport młocarni do skansenu i umieszczenie jej w docelowym miejscu, czyli stodole w zagrodzie z okresu międzywojennego.
9. Wykonawca zobowiązany jest przygotować pełną dokumentacje konserwatorską opisową i fotograficzną przed, w trakcie i po konserwacji.
10. Wykonawca zobligowany jest udostępnić własną pracownię konserwatorską dla pracowników działu digitalizacji i dokumentacji audiowizualnej MZKiD w celu prowadzenia prac związanych z dokumentacją filmową poszczególnych etapów prac konserwacji młocarni.

4.5.3.) Główny kod CPV: 45453100-8 - Roboty renowacyjne

4.5.4.) Dodatkowy kod CPV:

16600000-1 - Specjalne maszyny używane w rolnictwie lub leśnictwie

SEKCJA V ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

5.1.) Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania: Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

SEKCJA VI OFERTY

6.1.) Liczba otrzymanych ofert lub wniosków: 2

6.1.1.) Liczba otrzymanych ofert wariantowych: 0

6.1.2.) Liczba ofert dodatkowych: 0

6.1.3.) Liczba otrzymanych od MŚP: 2

6.1.4.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego: 0

6.1.5.) Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG: 0

6.1.6.) Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.1.7.) Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt: 0

6.2.) Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem: 206922,90 PLN

6.3.) Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem: 282900,00 PLN

6.4.) Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: 206922,90 PLN

6.5.) Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną: Nie

6.6.) Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową: Nie

SEKCJA VII WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA

7.1.) Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia: Nie

7.2.) Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy: Mikro przedsiębiorca

7.3.) Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

7.3.1) Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia: Zakład Stolarski Export-Import wyrobów z drewna Bolesław Pasternak

7.3.2) Krajowy Numer Identyfikacyjny: 8880015066

7.3.4) Miejscowość: Baruchowo 140

7.3.5) Kod pocztowy: 87-821

7.3.6.) Województwo: kujawsko-pomorskie

7.3.7.) Kraj: Polska

7.4.) Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?: Nie


SEKCJA VIII UMOWA

8.1.) Data zawarcia umowy: 2024-04-10

8.2.) Wartość umowy/umowy ramowej: 206922,90 PLN

8.3.) Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej: 6 miesiące

8.4.) Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia:

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

Podziel się

Poleć ten przetarg znajomemu poleć

Wydrukuj przetarg drukuj

Dodaj ten przetarg do obserwowanych obserwuj








Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.


Jeśli chcesz dodać ogłoszenie do serwisu, zapoznaj się z naszą ofertą:

chcę zamieszczać ogłoszenia

Dodaj swoje pytanie

Najnowsze orzeczenia

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.