Ten przetarg został już zakończony. Zobacz wynik tego przetargu
Ogłoszenie z dnia 2013-07-24
Szczecin: Roboty budowlane polegające na dostosowaniu infrastruktury budowlanej i teleinformatycznej do potrzeb systemu DUNAJ do poziomu NATO Secret na terenie Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gryfickim (PKOB 2420, 1274).
Numer ogłoszenia: 293368 - 2013; data zamieszczenia: 24.07.2013
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU W DZIEDZINACH OBRONNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA/O ZAMÓWIENIU NA PODWYKONAWSTWO - roboty budowlane
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY/ WYKONAWCA ZOBOWIĄZANY DO ZAWARCIA UMOWY O PODWYKONAWSTWO
I.1) NAZWA I ADRES: Rejonowy Zarząd Infrastruktury , ul. Narutowicza 17B, 70-240 Szczecin, woj. zachodniopomorskie, tel. 91 4512000, 4512026, faks 91 4512024, 4512029, 4512434.
- Adres strony internetowej zamawiającego: http://www.rziszczecin.wp.mil.pl
I.2) RODZAJ: Inny: Jednostka Organizacyjna MON.
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA / PRZEDMIOT UMOWY O PODWYKONAWSTWO
II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU
II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego lub nazwa przedmiotu umowy o podwykonawstwo: Roboty budowlane polegające na dostosowaniu infrastruktury budowlanej i teleinformatycznej do potrzeb systemu DUNAJ do poziomu NATO Secret na terenie Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gryfickim (PKOB 2420, 1274)..
II.1.2) Rodzaj zamówienia: roboty budowlane.
II.1.4) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia / określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu umowy o podwykonawstwo: Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na dostosowaniu infrastruktury budowlanej i teleinformatycznej do potrzeb systemu DUNAJ do poziomu NATO Secret na terenie Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gryfickim (PKOB 2420, 1274), w szczególności polegające na: 1) Wykonaniu robót ogólnobudowlanych: - ziemnych, - robót budowlanych: prace malarskie, zabezpieczenie otworów, wentylacyjnych. 2) Wykonaniu robót elektrycznych i telekomunikacyjnych: - wykonanie infrastruktury zewnętrznej: kanalizacja kablowa teletechniczna, ułożenie kabla telekomunikacyjnego, - wykonanie okablowania i instalacji systemu Dunaj, - wykonanie rozdzielnic i szaf elektrycznych wraz z wyposażeniem, - wykonanie podcentrali w pomieszczeniu LCN, - wykonanie systemów : kontroli dostępu SKD, systemu sygnalizacji włamania i napadu SSWiN, - modernizacja systemu SAP, - separacja przestrzenna przewodów i kabli istniejących i projektowanych, - wykonanie monitoringu CCTV. 3) Wykonaniu zagospodarowania terenu : wykonanie trawników. 4) Wykonaniu robót geodezyjnych (celem wykonania między innymi: wytyczenia tras, wykonania inwentaryzacji powykonawczej oraz aktualizacji mapy w Ośrodku Dokumentowania Budownictwa Wojskowego w RZI Szczecin). 5) Inne: szkolenie w zakresie obsługi systemów alarmowych, prace uruchomieniowe i integracyjne systemu DUNAJ. 6) Wykonawca robót wykona dokumentację techniczną powykonawczą, oraz przekaże dla Zamawiającego zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Budowlane z dnia 07.07.1994 r. z późniejszymi zmianami materiały wymienione w art. 60 - dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również decyzje dotyczące obiektu, a także instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem. 7) Wykonawca przed przystąpieniem do przedmiotowego zakresu robót wykona inwentaryzację fotograficzną oraz po ich zakończeniu, wykona dokumentację powykonawczą fotograficzną (fotografując przed ich wykonaniem i po ich wykonaniu z tego samego ujęcia w celu porównania). 8) Po stronie Wykonawcy leży wykonanie na swój koszt utylizacji odpadów powstałych w wyniku robót budowlanych zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14.12.2012 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ) Wykonawca jest wytwórcą odpadów budowlanych), a pozostałe materiały z rozbiórki nie podlegające utylizacji zgodnie z w/w Ustawą Zamawiający pozostawia do dyspozycji Wykonawcy. Realizacja zmówienia wiąże się z dostępem do informacji niejawnych na poziomie POUFNE. Szacunkowa wartość zamówienia: 678 182,90 zł..
II.1.6) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.21.00.00 - Roboty budowlane w zakresie budynków 45.11.12.00 - Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne 45.11.12.91 - Roboty w zakresie zagospodarowania terenu .
II.1.7) dopuszcza się złożenie oferty częściowej :nie.
II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Okres w miesiącach: 3.
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM
III.1) WADIUM
Informacja na temat wadium: Zamawiający na etapie składania ofert przez Wykonawców zaproszonych do złożenia oferty będzie wymagał wniesienia wadium w wysokości 20.000,00 PLN (art. 45, 46).
III.2) ZALICZKI
III.3) UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU
- przewiduje się następujące wymagania dotyczące ochrony informacji niejawnych związane z realizacją zamówienia:
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228) Wykonawca, któremu Zamawiający udzieli Zamówienia musi posiadać: a) Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego co najmniej II stopnia o klauzuli co najmniej POUFNE, b) pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych, c) ustalony z Zamawiającym zespół pracowników przewidzianych do realizacji zadania, spełniających wymagania określone w art. 21 ust. 1 ustawy, tj. posiadających ważne poświadczenia bezpieczeństwa na poziomie co najmniej POUFNE oraz zaświadczenia stwierdzające odbycie szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych, d) osobę lub komórkę organizacyjną odpowiedzialna za ewidencjonowanie materiałów i dokumentów niejawnych oznaczonych klauzulą POUFNE, e) opracowany zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy przez pełnomocnika ochrony i zatwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej sposób i tryb przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli POUFNE. Jeżeli o zamówienie ubiegać się będą Wykonawcy wspólnie, to wymogi określone powyżej dotyczą Wykonawcy, który będzie realizował wszystkie prace związane z dostępem do informacji niejawnych. Natomiast jeżeli Wykonawca nie spełnia warunków pkt c) to może skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych uprawnionych podmiotów. W takim przypadku Wykonawcy ustanawiają Lidera i pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Liderem musi być firma, która posiada Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego a pełnomocnik dostęp do informacji niejawnych na wymaganym poziomie. Ponadto należy kierować się n/w zasadami: 1) Wszystkie elementy zadania związanego z dostępem do informacji niejawnych w przypadku udzielenia zamówienia wykonują uprawnieni pracownicy Lidera lub osoby z nim związane umowami - wymagane oświadczenie. 2) Wszystkie osoby wykonujące prace z dostępem do informacji niejawnych wykonują je w przystosowanych pomieszczeniach Lidera, który jest odpowiedzialny za całokształt prac związanych z dostępem do informacji niejawnych - wymagane oświadczenie. 3) W składanej ofercie lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postepowaniu Lider wykazuje imiennie wszystkie osoby, które będą wykonywały poszczególne prace związane z dostępem do informacji niejawnych, a w dniu wyznaczonym do podpisania umowy z Zamawiającym dostarczy umowę, w której między innymi będzie dokonany podział zadań ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do informacji niejawnych oraz określone warunki i sposób realizacji umowy.
III.3.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW
III. 3.2) Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
Spełnieniem warunku będzie posiadanie Świadectwa Bezpieczeństwa Przemysłowego co najmniej II stopnia o klauzuli co najmniej POUFNE, o którym mowa w art. art. 54, ust. 1 i 2, ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228).
III.3.3) Wiedza i doświadczenie
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
Zamawiający uzna, iż Wykonawca nabył wiedzę i doświadczenie niezbędne do wykonania przedmiotu zamówienia wykonując w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postepowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, roboty budowlane, polegające na wykonaniu remontu, budowy lub przebudowy budynków, obejmujące swoim zakresem roboty ogólnobudowlane, elektryczne wraz z montażem systemów włamania i napadu, kontroli dostępu oraz systemów telewizji dozorowej o łącznej wartości minimum 500 000.00 zł.
III.3.4) Potencjał techniczny
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
Dysponują odpowiednim potencjałem technicznym - warunek zostanie oceniony na podstawie złożonego oświadczenia o spełnianiu tego warunku.
III.3.5) Osoby zdolne do wykonania zamówienia
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
Spełnieniem warunku będzie dysponowanie osobami, tj. a) osobami, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i posiadają uprawnienia budowlane upoważniające do kierowania robotami budowlanymi w specjalności: - telekomunikacyjnej - minimum 1 osoba, - instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz licencję pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia - minimum 1 osoba, b) osobami, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia i posiadają uprawnienia: - w zakresie instalowania systemów alarmowych klasy SA-4 posiadające świadectwo ukończenia kursu w zakresie instalowania systemów alarmowych oraz licencje pracownika zabezpieczenia technicznego co najmniej pierwszego stopnia - minimum 2 osoby, - geodezyjne w zakresie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych - minimum 1 osoba. Osoby ww. oraz kierownik firmy i pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych muszą posiadać ważne poświadczenia bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do materiałów niejawnych na poziomie co najmniej POUFNE oraz zaświadczenia stwierdzające odbycie szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych.
III.3.6) Sytuacja ekonomiczna i finansowa
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
Znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia - warunek zostanie oceniony na podstawie złożonego oświadczenia o spełnianiu tego warunku.
III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE NALEŻY DOSTARCZYĆ W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU
-
III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 oraz w art. 131d i 131g ustawy, oprócz oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu należy przedłożyć:
- wykaz robót budowlanych wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz z załączeniem dowodów dotyczących najważniejszych robót określających, czy roboty te zostały wykonane w sposób należyty oraz wskazujących, czy zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone;
- wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami;
- oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;
- dowody potwierdzające spełnianie wymagań dotyczących bezpieczeństwa informacji niejawnych związane z realizacją zamówienia:
Oświadczenie o posiadaniu: a) Świadectwa Bezpieczeństwa Przemysłowego co najmniej II stopnia o klauzuli co najmniej POUFNE, b) pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych, c) zespołu pracowników przewidzianych do realizacji zadania, spełniających wymagania określone w art. 21 ust. 1 ustawy, tj. posiadających ważne poświadczenia bezpieczeństwa na poziomie co najmniej POUFNE oraz zaświadczenia stwierdzające odbycie szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych, d) osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za ewidencjonowanie materiałów i dokumentów niejawnych oznaczonych klauzulą POUFNE, e) opracowanego zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy przez pełnomocnika ochrony i zatwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej sposób i tryb przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli POUFNE. Jeżeli o zamówienie ubiegać się będą Wykonawcy wspólnie, to wymogi określone powyżej dotyczą Wykonawcy, który będzie realizował wszystkie prace związane z dostępem do informacji niejawnych. Natomiast jeżeli Wykonawca nie spełnia warunków pkt c) to może skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych uprawnionych podmiotów. W takim przypadku Wykonawcy ustanawiają Lidera i pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Liderem musi być firma, która posiada Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego a pełnomocnik dostęp do informacji niejawnych na wymaganym poziomie. Ponadto należy kierować się n/w zasadami: 4) Wszystkie elementy zadania związanego z dostępem do informacji niejawnych w przypadku udzielenia zamówienia wykonują uprawnieni pracownicy Lidera lub osoby z nim związane umowami - wymagane oświadczenie. 5) Wszystkie osoby wykonujące prace z dostępem do informacji niejawnych wykonują je w przystosowanych pomieszczeniach Lidera, który jest odpowiedzialny za całokształt prac związanych z dostępem do informacji niejawnych - wymagane oświadczenie. 6) W składanej ofercie lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postepowaniu Lider wykazuje imiennie wszystkie osoby, które będą wykonywały poszczególne prace związane z dostępem do informacji niejawnych, a w dniu wyznaczonym do podpisania umowy z Zamawiającym dostarczy umowę , w której między innymi będzie dokonany podział zadań ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do informacji niejawnych oraz określone warunki i sposób realizacji umowy.;
III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 i art. 131e ustawy, należy przedłożyć:
- oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;
- aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
- wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt III.4.2.
-
III.4.5) Dokumenty podmiotów zagranicznych
Jeżeli wykonawca lub podwykonawca, o którym mowa w art. 131n ustawy, ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:
III.4.5.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:
- nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
- nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
- lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów albo informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej.
III.4.6) Dokumenty dotyczące przynależności do tej samej grupy kapitałowej
SEKCJA IV: PROCEDURA
IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA
IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg ograniczony.
IV.1.2) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu: 5.
Opis sposobu dokonywania wyboru wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert, gdy liczba wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu będzie większa niż określona w ogłoszeniu o zamówieniu
Do składania ofert zostanie zaproszonych 5 Wykonawców, którzy w odpowiedzi na niniejsze ogłoszenie złożą wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu spełniające warunki określone przez Zamawiającego w tymże ogłoszeniu. Jeżeli liczba Wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest zbyt niska (mniej niż 3 Wykonawców) aby zapewnić rzeczywistą konkurencję, Zamawiający może: 1) zawiesić postępowanie i ponownie opublikować ogłoszenie o zamówieniu, określając z zastosowaniem przepisów dotyczących terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia, nowy termin składania wniosków. W tym przypadku Zamawiający zaprasza do udziału w postępowaniu wszystkich wykonawców, którzy odpowiedzieli na pierwsze lub drugie ogłoszenie o zamówieniu i spełniają warunki udziału w postępowaniu, albo 2) unieważnić postępowanie i wszcząć nowe postępowanie o udzielenie zamówienia. W przypadku, gdy w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, wpłynie większa od 5 liczba wniosków spełniających warunki udziału w postępowaniu Zamawiający dokonując ich oceny będzie kierował się następującą zasadą: za każde kolejne ponad wymagane do potwierdzenia spełniania warunku wiedzy i doświadczenia a ujęte w Wykazie robót zrealizowane przez Wykonawcę w sposób należyty, tj. zgodny z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone zamówienie odpowiadające swoim rodzajem robotom budowlanym polegającym na wykonaniu remontu, budowy lub przebudowy budynków obejmujące swoim zakresem roboty ogólnobudowlane, elektryczne, związane z montażem systemów włamania i napadu, systemu kontroli dostępu oraz systemów telewizji dozorowej o wartości minimum 50 000,00 zł każde, zamawiający przyzna 1 pkt. Dokonując punktacji zamawiający będzie stosował zaokrąglanie wykazanej wartości robót budowlanych w górę do pełnych 50 tys. dla kwot większych bądź równych 25 tys. zł, w pozostałych przypadkach stosowane będzie zaokrąglenie w dół. Zamawiający podczas dokonywania punktacji wniosków spełniających warunki udziału w postępowaniu nie będzie rozpatrywał zasobów udostępnionych Wykonawcy przez inne podmioty zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy - Prawo zamówień publicznych.
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT
IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.
IV.3) ZMIANA UMOWY
przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy
Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian
Zamawiający przewiduje wprowadzenie zmian do umowy na warunkach określonych w projekcie umowy, który jako złącznik do SIWZ zostanie przekazany Wykonawcom zaproszonym do składania ofert.
IV.4) PODWYKONAWSTWO
przewiduje się zobowiązanie wykonawcy do zawarcia umowy o podwykonawstwo
przedział wartości obejmujących minimalny i maksymalny procent wartości umowy w sprawie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, który ma być przedmiotem umowy o podwykonawstwo
1% ÷ 20%.
IV.5) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE
IV.5.1) Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia: na str. intern. Zamawiającego znajduje się wzór wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia zostanie przekazana Wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert..
IV.5.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 05.08.2013 godzina 10:00, miejsce: siedziba RZI Szczecin (budynek nr 22, biuro nr 4).
IV.5.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).
INNE PRZETARGI Z SZCZECINA
- Usługi cateringowe na potrzeby X Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych ZUT w Szczecinie.
- Dostawa artykułów żywnościowych dla Szkoły Podstawowej nr 42 w Szczecinie w podziale na części.
- Świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera 21-29 w Szczecinie.
- Rozbudowa instalacji sieciowej w pomieszczeniach 3 i 4 piętra wraz z pracami towarzyszącymi w Przychodni Nr 1 WOMP-ZCLiP w Szczecinie przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie
- Prowadzenie konserwacji oraz pogotowia dźwigowego urządzeń dźwigowych znajdujących się w obiektach Uniwersytetu Szczecińskiego
- Usługa zabezpieczenia medycznego dla żołnierzy i pracowników RON 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego i instytucji będących na jego zaopatrzeniu
więcej: przetargi w Szczecinie »
PRZETARGI Z PODOBNEJ KATEGORII
- Modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej
- Budowa budynku garażowego z częścią gospodarczo-magazynową
- Budowa kompleksu dystrybucji ruchu i obsługi przyjęć w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie
- Przebudowa drogi wewnętrznej nr 05W ul. Polna w Gołyminie-Ośrodku
- Rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego w Brniu
- "Modernizacja budynków oświatowych Gminy Miejskiej Lubaczów"
więcej: Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne »
Uwaga: podstawą prezentowanych tutaj informacji są dane publikowane przez Urząd Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Treść ogłoszenia widoczna na eGospodarka.pl jest zgodna z treścią tegoż ogłoszenia dostępną w BZP w dniu publikacji. Redakcja serwisu eGospodarka.pl dokłada wszelkich starań, aby zamieszczone tutaj informacje były kompletne i zgodne z prawdą. Nie może jednak zagwarantować ich poprawności i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.